Gezi direnişi anmasına polisten müdahale

Gezi Parkı Direnişi'nin 3. yıl dönümünde İstiklal Caddesi üzerinde bir araya gelen yüzlerce kişi Gezi Parkı'na doğru yürüyüşe geçtiği sırada polis müdahale etti.
543357_cover_mainslider_big.jpg


Gezi olaylarının 3. yıldönümü için, Taksim Dayanışması ve CHP Beyoğlu Örgütü tarafından Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde 500'ü aşkın kişinin katıldığı bir anma yürüyüşü yapıldı. Polis, Fransız Başkonsolosluğu önünde barikat kurarak kalabalık grubun Gezi Parkı'na yürümesine izin vermedi. Bunun üzerine grup adına basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından grup dağılırken, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in de bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında bir Çevik Kuvvet polisi dizinden kesici aletle hafif şekilde yaralandı.


YÜRÜYÜŞE MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI
Gezi olaylarının 3. yıldönümü için gerçekleştirilen anma yürüyüşü, saat 19.00'da İstiklal Caddesi üzerindeki CHP Beyoğlu İlçe Merkezi önünden başladı. Yürüyüşe, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybeden bazı kişilerin yakınları katıldı. Sloganlar atarak yürüyüşe geçen CHP'li gruba, Mis Sokak'tan gelen Taksim Dayanışması üyeleri de katıldı. Bu katılımla 500'ü aşkın kişi İstiklal Caddesi üzerinde yürümeye başladı.
4441.jpg

Akşam üzeri İstiklal Caddesi’nde Taksim Dayanışması’nın ücretsiz olarak dağıttığı ve üzerinde “Bir aradayız, burdayız. Gezi 3 yasında” yazılı tişörtleri dağıtanlara müdahale eden polis, bazılarına el koydu. CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı ve TMMOB’dan yürüyen gruplar ise İmam Adnan Sokak girişinde toplandı. Burada Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik ile olaylar sırasında gözünü kaybeden Volkan Kesanbilici ve Erdal Sarıkaya’nın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, Fransa Konsolosluğu’nun önüne kadar yürüdü. Ölenler için yapılan saygı duruşunun ardından gezi şehitlerinin isimlerinin okunduğu sırada kalabalık “Yaşıyor” diye bağırdı. Taksim Dayanışması’ndan Mimar Mücella Yapıcı, Gezi Parkı’nın kapalı olmasından dolayı basın açıklamasını yapmayacaklarını söylerek, “Gezi bu ülkenin imdat çığlığıdır. Gezi bu ülkenin direnme refleksidir. Gezi bu ülkenin nefes alışıdır” dedi.


KISA SÜRELİ MÜDAHALE
Gezi direnişi anmasına katılanlar basın açıklamasından sonra dağılmaya başladığı sırada yaklaşık 50 kişilik bir grup slogan atmaya devam edince, polis dağılmaları yönünde anonslar yaptı. Ardından Çevik Kuvvet ekipleri slogan atmayı sürdüren grubu kalkanlarla uzaklaştırmaya başladı. Bu sırada, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in de bulunduğu grup ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Öte yandan, bir polis müdürü ile CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem arasında da tartışma yaşandı. Tartışma, partililerin ve polislerin araya girmesiyle son buldu. Gezi direnişi anması, grubun dağılmasıyla sona erdi.

Video icin :
https://www.youtube.com/watch?v=3qynkQ-XWsg
Kaynak :
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/543357/Gezi_direnisi_anmasina_polisten_mudahale.html